راهکارهايي براي کاهش مصرف برق کولر گازي و اسپليت بکو :

 

روزهاي داغ تابستاني درحالي از راه رسيده است که بيش‌تر از ناراحتي از گرما، نگراني از قبض‌هاي نجومي برق دغدغه اصلي اين روزهاي مشترکان است.

کولر گازي مهم‌ترين بازيگران اين روزها در تعيين قيمت قبض‌هاي برق به شمار مي‌روند، اين درحالي است که کارشناسان راهکارهايي را پيشنهاد مي‌کنند که مي‌تواند تاحدودي مصرف برق اين کولرها را تعديل کند.

به همين منظور کافي است در هنگام خريد کولرهايي را انتخاب کنيد که داراي برچسب انرژي با درجه A يا B باشد زيرا مصرف برق کم‌تر و کارايي بيش‌تري نسبت به ساير کولرها دارند. از سوي ديگر کولر گازي بايد متناسب با شرايط آب و هوايي مکان زندگي انتخاب شود، استفاده از کولر گازي مناطق معتدل در مناطق گرمسيري، ضمن افزايش مصرف انرژي، سرمادهي و عمر کولر بسيار کاهش مي‌يابد. درحالي که به گفته کارشناسان سرويس کولر گازي پيش از شروع فصل گرما به کارکرد بهينه آن کمک خواهد کرد، قرار دادن سايه­‌بان براي کندانسور کولر گازي محيط خانه را خنک‌تر و مصرف انرژي را کم‌تر مي‌کند، همچنين کاشتن يک يا چند اصله درخت در نزديکي کولر گازي حدود 10 تا 15 درصد موجب کاهش مصرف انرژي خواهد شد.

استفاده بي‎مورد و يا همزمان از وسايل خانگي گرمازا مانند اجاق، سماور، لامپ‎هاي متعدد و ... باعث افزايش گرماي محيط و نياز به استفاده از کولر را افزايش مي‎دهد. اين درحالي است که کولرهاي گازي معمولاً داراي درجه تنظيم دما (ترموستات) هستند. تنظيم دما بر روي دماي مناسب فصل گرما که بين 24 تا 26 درجه سانتي‌گراد است، که باعث مي‎شود تا هنگام رسيدن دماي اتاق به درجه دماي تنظيم شده، کمپرسور کولر به طور خودکار خاموش شود و فقط فن دستگاه کار کند و بنابراين انرژي کم‌تري مصرف کند.

براي بهينه سازي مصرف برق لازم است توجه کنيد کليد بادزن (فن) در کولرهاي گازي به شما امکان مي‎دهد هنگام شب، از دستگاه فقط براي تهويه استفاده کنيد و هزينه‌ي برق دستگاه را به ميزان زيادي کاهش دهيد. همچنين براي جلوگيري از خروج سرما، اطراف پنجره‎ها و درها را با نوارهاي درزگير عايق‎بندي کنيد.

در صورت امکان اسپليت خود را در مسير باد نصب کنيد، زيرا اين کار به علت کاهش فشار بر کولر باعث افزايش بازدهي آن و کاهش مصرف انرژي مي‎شود. همچنين لازم است هنگام ترک ساختمان در طول روز، سيستم سرمايش را خاموش کنيد.

 

 

کولر اسپليت هزينه­ برق مصرفي را هفت برابر افزايش مي‌دهد.

سازمان بهره‌وري انرژي ايران اعلام کرده است که استفاده از کولرهاي گازي تا هفت برابر هزينه برق مصرفي مشترکان را افزايش مي‌دهد.

اين سازمان با اشاره به نزديک شدن به فصل تابستان و استفاده مردم از وسايل سرمايشي، نسبت به استفاده غير بهينه از کولرهاي گازي در مناطق معتدل کشور هشدار داد.

بر اساس اعلام سازمان بهره‌وري انرژي ايران، استفاده از کولر گازي اسپليت در مناطق گرم و شرجي از نظر فني و اقتصادي مناسب است در صورتي که استفاده از اين نوع خنک کننده‌ها در مناطق معتدل کشور به دليل بالا بردن ميزان مصرف برق و افزايش هزينه‌هاي برق آن، مناسب نيست.

توان مصرفي کولر گازي استاندارد، حدود چهار برابر کولرهاي آبي است و اين امر با توجه به افزايش پلکاني قيمت برق، مي‌تواند بسيار حائز اهميت باشد و تا هفت برابر موجب افزايش هزينه‌هاي برق مصرفي شود.

سابا همچنين به مصرف کنندگان پيشنهاد کرده است: به منظور مديريت هزينه‌هاي برق مصرفي در تهيه و استفاده از تجهيزات و وسايل سرمايشي به تناسب شرايط جغرافيايي با نوع وسيله سرمايشي انتخابي، تناسب حجم محل با قدرت سرمايش وسايل انتخابي، تهيه و خريد تجهيزات سرمايشي با نشان استاندارد و معتبر و داراي رتبه انرژي بالا و تعمير و نگهداري به موقع توسط اشخاص مجاز دقت کنند.