کولر گازي اينورتر و نحوه تشخيص آن از کولر گازي معمولي :

  کولر گازي اينورتر چيست؟

 

کولر گازي دستگاهي است که گاز را به مايع و بعد از آن مايع را به گاز تبديل مي‌کند و به اين ترتيب موجب توليد سرما مي‌شود. دستگاه کولر گازي توسط شخصي به نام «ويليس کرير» که به نام مخترع دستگاه تهويه شناخته شده است، طراحي و ساخته شد. کولرهاي گازي از نظر نوع طراحي در مدل‌هاي متنوعي در بازار موجود هستند:

 

- کولرهاي يک تکه يا پنجره‌اي

- کولرهاي دو تکه (اسپليت)

- کولرهاي پرتابل (قابل حمل)

- کولرهاي ايستاده

- کولرهاي سقفي يا کاستي

- کولرهاي داکتي يا کانالي

- کولرهاي چند شعبه يا مولتي

 

صرف نظر از نوع طراحي، کولر گازي را مي‌توان از نظر نوع کارکرد کمپرسور (موتور کولر گازي) به دو مدل ذيل تقسيم نمود:

 

- دور ثابت:

در کولرگازي با دور ثابت، تنظيم دما به وسيله خاموش و روشن شدن کمپرسور انجام مي‌گيرد که اين عمل، باعث وارد شدن شوک به سيستم برق مي‌شود.

 

- دور متغير (اينورتر):

کولر گازي با دور متغير که به آن کولر گازي اينورتر گفته مي‌شود به وسيله تغيير دور کمپرسور، از خاموش و روشن شدن مکرر کمپرسور جلوگيري مي‌کند و اين فرآيند باعث صرفه‌جويي در مصرف برق مي‌شود؛ به همين دليل به کولر گازي اينورتر گاهي کولر گازي کم مصرف هم گفته مي‌شود.

 

 

 

   ويژگي‌هاي کولر گازي اينورتر

 

 

- تغيير دور با اينورتر

يکي از ويژگي‌هاي کولرهاي گازي کم مصرف (اينورتر)، تغيير دور کمپرسور به کمک تغيير فرکانس برق شهري است. اين در صورتي است که در کولرهاي گازي معمولي کمپرسور با تمام توان خودش کار مي‌کند و در مقابل آلودگي صوتي معادل آن ايجاد مي‌کند.

 

- تغييرات دمايي

در کولرهاي گازي کم مصرف (اينورتر) زمان رسيدن به دماي تارگت بسيار کوتاه است و تلورانس تغييرات دمايي در بارهاي جزيي بسيار ناچيز است. به اين دليل که با تغيير کردن دور موتور درکمپرسورهاي اينورتردار در برابر تغيير کردن بارهاي حرارتي و برودتي مورد نياز، انعطاف بيش‌تري وجود دارد.

 

- توزيع هواي بهتر

در اسپليت‌هاي جديد توزيع هوا توسط استپ موتورهاي پيشرفته با پره‌هاي جديد انجام مي‌شود که باعث مي‌شود باد در 4 جهت مختلف با قدرت بيش‌تر پرتاب شود. در نتيجه از بروز آسيب‌هاي احتمالي در اثر توزيع يک‌نواخت برودت جلوگيري مي‌کند.

 

- فين‌هاي طلايي کندانسور

در شرايط آب و هوايي بحراني که هوا داراي رطوبت بالا و دماي بسيار بالا مي‌باشند، شرايط محيط باعث آسيب شديد به فين‌ها و پره‌هاي کندانسور مي‌شود و براي طولاني مدت، باعث خورده شدن آن‌ها و کم شدن راندمان حرارتي ما بين هواي محيط و گاز مبرد مي‌شود که در افت راندمان عملکرد سيستم، تاثير بسيار زيادي خواهد گذاشت. از اين رو در فين‌هاي جديد از جنس بهتر با قابليت حافظت بيش‌تر در برابر خوردگي استفاده مي‌کنند.

 

- رطوبت زدائي اتوماتيک

اين قابليت ويژه که در اسپليت‌هاي جديد به کار گرفته شده اين امکان را فراهم مي‌کند تا رطوبت حاصل از ميعانات بخارهاي آب در هواي اطراف اپراتور را دوباره بخار کرده و مانع از کاهش راندمان برودتي شود؛ زيرا اين بخارهاي ميعان شده مي‌توانند در زمان استراحت سيستم، گرد و غبار و باکتري‌هاي موجود در هوا را به خود جذب کرده و با تشکيل لايه‌هاي روي فين‌ها، از راندمان و بازدهي آن‌ها بکاهد.

 

- تامين گرمايش کامل در فصول سرد

کولرهاي گازي کم مصرف (اينورتر) بر خلاف کولرهاي گازي معمولي، قابليت تامين گرمايش کامل تا دماي 15- درجه را دارند. در زمستان با وجود هواي بسيار سرد بيرون، کولر گازي بايد در حالت گرمايش از بيرون گرما گرفته و آن را به داخل هدايت کند که در کولرهاي معمولي بعد از اين که دماي خارج به دماي صفر و زير آن رسيد، فين‌هاي کندانسور يخ مي‌زنند و مانع جذب شدن حرارت محيط و انتقال آن به داخل اتاق مي‌شود. اين نقص در کولرهاي کم مصرف به خوبي برطرف شده است.

 

 

   تفاوت کولر گازي اينورتر با معمولي

 

اولين تفاوتي كه مشهود است، تفاوت قيمت كولر گازي اينورتر و قيمت كولر گازي معمولي است.

در كولر گازي اينورتر به دليل استفاده از كمپرسور دور متغير، نيازي به خاموش و روشن شدن كمپرسور به منظور برقراري تعادل در دما نيست و از اين رو، در مصرف برق صرفه جويي مي‌شود چرا که برق مصرفي در كولر گازي اينورتر از برق مصرفي كولر گازي معمولي كم‌تر است.

در كولر گازي اينورتر سرعت رسيدن به دماي مورد نظر، بالاتر از كولر گازي معمولي است.

تعميرات كولرهاي گازي اينورتر گران قيمت‌تر از كولرهاي گازي معمولي مي‌باشد؛ زيرا هنوز نيروي متخصص مسلط به تعمير كولر گازي اينورتر زياد نيست.

شايد مهم‌ترين مبحثي که در انتخاب کردن کولرهاي گازي بايد مورد توجه قرار گيرد، ميزان مصرف انرژي آن‌ها در مقابل توان برودتي يا حرارتي توليدي مي‌باشد. اين مقدار مصرف انرژي با درجه بندي برچسب انرژي قابل بررسي است. در کولرهاي گازي بدون اينورتر راندمان عمل‌کرد آن‌ها به ندرت به درجه A مي‌رسد؛ در حالي که در دستگاه‌هاي کولر گازي مدرن (که از گاز R410A و اينورتر در آن‌ها استفاده شده است) راندمان عملکرد آن‌ها تا ++A هم بالا مي‌رود.

 

 

نحوه تشخيص کولر گازي اينورتر از معمولي

 

1. معمولاً کولرهاي گازي اينورتر، داراي بسته بندي شيک و کاملا قابل قبولي هستند.

2. مي‌توانيد از برچسب نصب شده بر روي کولر گازي براي تشخيص اينورتر بودن کولر، استفاده کنيد.

3. در کولرهاي گازي اينورتر از گاز R410a استفاده شده است که اين مورد بر روي دستگاه نشان داده شده است. اما کولرهاي گازي معمولي با گاز R22 کار مي‌کنند که اين مورد نيز در برچسب روي کولر مشخص شده است.

4. روش ديگر تشخيص نوع کولر گازي، چک کردن ميزان آمپر مصرفي اين کولرهاست که روي برچسب فني آن درج شده است. کولرهاي اينورتر داراي مصرف 18000 (معادل 7 آمپر) هستند. اما در کولر معمولي اين مصرف به 10 آمپر مي‌رسد.

5. روش ديگر، نوسانات آمپر مصرفي آن‌هاست. براي تشخيص، اگر با يک آمپرمتر کلمپ مصرف آمپر کولر گازي اينورتر را اندازه بگيريد مشاهده مي‌کنيد که به صورت پي‌درپي تغير مي‌کند ولي در کولر گازي‌هاي معمولي ثبات وجود داشته و هميشه يک آمپر ثابت را نشان مي‌دهد و مدام بالا يا پايين و دچار نوسان نمي‌شوند.