شیوه به کار گیری گاز فریون در تهویه مطبوع و کولر گازی

Freon نام تجاري ثبت شده ي شركت Chemours جهت عدد گذاري هالوكربن ها و همینطور AC مخفف Air Conditioning يا دستگاه تهويه هوا می باشد. تقريبا غير ممكن است كه خودتان بتوانید فرئون (Freon) را به دستگاه تهويه هوا اضافه كنيد، چنانچه که در رفع مشکل در این زمینه توانا نباشید و خود اقدام به تعمیر کنید ، احتمال دارد آسیب جدی وارد شود و خطرناک باشد.

چنانچه که تمایل دارید که به صورت اتوماتیک اقدام به تعمیر کنید در وهله ی اول باید متخصص شوید در این مقاله سعی کردیم یک سری اطلاعات عمومی در خصوص AC ها و برخی از ابزار مورد نظر جهت انجام درست این امر حین کار در اختیارتان قرار داده ایم.

اين پروسه احتمال دارد خطرناك باشد، بنابراین در صورتی که مطمئن نيستيد كه چه كاري بايد انجام دهيد يك شخص متخصص در زمينه ی نصب کولر گازی را به كار بگيريد. قادرید كار خود را با تشخيص مشكل و ایراد آغاز كنيد و اطمینان پیدا کنید ايراد دستگاه مقدار سرد كنندگي پايين است. هنگامی كه ايراد را پيدا كرديد، پیش از آغاز كار دستگاه تهويه هوا را به صورت كامل تميز كنيد. برای اين كار احتیاج به يك مصرف سنج با سه لامپ و محفضه ي سرد كن R22 يا R410A برای پيشرفت كار می باشد.

شناخت مشكل

1-نفذ و دریچه هايي كه از آن ها باد گرم خارج میشود و دماي اتاق را بررسی كنيد.

خروج باد گرم از منافذ يكي از نشانه هايي است كه دستگاه احتیاج به تعويض يا تعمير دارد. اما، ترموستات شكسته نيز قادر است باعث بروز اين مشكل شود. چنان چه که مشكل از قسمت سرد كن دستگاه باشد، دماي اتاق به مرور زمان گرم تر و گرم تر مي شود، به این علت که دستگاه به مرور زمان ویژگی سرما زايي خود را از دست مي دهد. اما در صورتی که ترموستات شكسته يا دلیل ديگري باعث ايراد دستگاه شده باشد، شايد دماي هوا حالت نوساني پيدا مي كند.

2- به دنبال تكه هاي كوچك يخ بر فنر و سيم پيچ هاي دستگاه باشيد.

از دريچه جلويي دستگاه تهويه هوا به لوله ها نگاهي بيندازيد. چنانچه که لوله ها يخ زده به نظر مي رسند يا نشتي دارند، اين به اين معنی است كه دستگاه در حال از دست دادن قدرت خود است. اين نشتي بايد به دست يك تكنسين HVAC (گرما، تهويه، تهويه هواي محيط) رفع گردد وگرنه اين مشكلات پابرجا خواهند ماند. چنانچه که همچنان با دستگاه كار كنيد و نشتي آن را رفع نكنيد اين مشكلات به مراتب بيشتر و آسيب زننده تر خواهند شد.

3- در نزديكي منبع گرم كن به دنبال تجمع آب بگرديد

محل نزديك به منبع گرمايشي را به خوبي جستجو و بررسی كنيد. در صورتی که در اطراف آن آب جمع شده بود نشانه ي آن است كه يخ هاي روي فنرها و سيم پيچ ها آب شده و بر روي زمين ريختند. اين آب جمع شده میتواند سبب آسيب به منبع گرمايشي شود و مشكلات را چند برابر كند. بهتر است از يك متخصص كمك بخواهيد تا اين مشكل را رفع كند.

4- از يك تكنسين بخواهيد همه نشتي ها را تعمير كند.

دستگاه هاي تهويه هوا بیشتر به صورت محكم مهر و موم شده اند و فري آن ها هیچوقت نبايد دچار نشتي شوند. در صورتی که مجبور به تعمير كولر شديد، بنابراین حتما با نشتي روبرو شديد و در صورتی که آن را رفع نكنيد ایراد در جاي خود باقي خواهد ماند. افزودن سرد كن (تركيبي ماده شكل كه در وسیله های سرمايشي و گاها گرمایشي استفاده مي شود) قاادریم مشكل را به سرعت حل كند، اما در نهايت به دستگاه آسيب مي رساند.